txtbanner3

  • Kategori: Havuz
  • Gösterim: 8690

Süs Havuzu

kazı saksı

Ali Kangal ve Ahmet Altan'ın birlikte yaptıkları bir çalışma, süs havuzu..

Yukarıda görülen çukuru bir iş makinası ile kazdırmak en kolay, pratik ve ekonomiğidir. Havuzun ölçüsüne karar verdikten sonra, tercihen un kullanarak sınırları işaretleyin (Un yerine kireç de kullanabilirsiniz, ama kireç toprağı alkalin karaktere çevireceği için tercih etmemeli, Unun bir kısmı , karıncalar tarafından toplanacak, gerisi de doğaya karışıp gidecektir.

Üstteki fotoğrafta bu projede uygulanmasına karar verilip, süs havuzu içinde yer alması düşünülmüş olan büyük bir bitki dikme alanı için yapılmış olan ahşaptan saksının hazırlığı.
saksı yerleştirme ve toprak doldurma
Yukarıda saksının bitmiş hali, görüldüğü gibi, kırık dökük artık malzemelerden yapıldı, çünkü zaten görünmeyecek bir unsur, içine toprak doldurulacağı, dışından da su basacağı için aşırı sağlam olması gerekmiyor. Saksı, havuzun içine indirilmiş içine toprak doldurulurken.
doldurma

motorlu testere

Bu işler yapılırken en fazla gerek duyulabilecek aletlerden birisi de motırlu testere, çünkü kesilmesi gereken ağaçlar kalın ve elle kesmek zor.

sulama tesisatı çerçeve
Bu fotoğrafta da sulama tesisatı görünüyor. Havuza bir yerden su gelmesi bir yerden de bu suyun tahliye edilmesi lazım. Örneğimizde kullanılan su şebeke suyu değil, zeminden elektrik motoruyla çekilen bir su. Tabii bu su belli bir biçimde akıtılacak. İleri aşamalarda göreceğiz. Havuzun çevresinin güzel görünmesi ve kullanışlı olması için çepeçevre tren rayı kalasları ile dönülüyor: Yine motorlu testereye gerek var. Yerleştirilen malzemenin tam terazide olması da çok önemli.
çerçeve montajı su izolasyonu
Havuz çevresi tamamlanıyor.

Yukarıda görüldüğü gibi, zemine yayılacak olan naylonun yırtılmasını engelleyebilmek için yere stiropor levhalar diziliyor, aynı işlem yan duvarlara da yapılacak.

geçirimsizlik iç saksı
Naylon serilmiş, ve ortadan havuzun bulunduğu kısmın açılması için çaprazlamasına kesiliyor. Burada önemli olan bir detay naylonun kalınca olması, yoksa fazla dayanmaz, iki yıl sonra çürüyüp yırtılır.
su tesisatı test İlk dolum başlamış. Suyun akış şekline dikkat. Ahşap saksının üst traverslerinin altına yerleştirilerek gizlenmiş olan sulama borusu 5 cm aralıklarla sıralı olarak delindi, bu sayede çepeçevre bir fıskiye oluşturuldu.Bunun görsel etki dışında bir faydası da, suyun havakanmasını sağlayarak çürümeyi engellemek.
sonuç_1
İş tamamlandıktan sonraki durum. Havuz doldurulmuş, Nilüferler ve diğer su bitkileri dikilmiş. Fıskiye çalışıyor..
sonuç_2

Bu da bir başka açıdan çekim.

Tüm bu işin bir günde bitirildiğini söylemekte yarar var. Sabah başlayan işlem, kazı iş makinasıyla yapılmak kaydıyla, 4 kişi, bir günde tamamlandı.