txtbanner3

  • Ahmet Altan tarafından yazıldı.
  • Kategori: Bakım/Care
  • Gösterim: 32076

Malzemeler

Gerekli Malzemeler:

Her ne kadar aletler konusu sitemizin bir başka kısmında daha detaylı olarak ele alınmaktaysa da, bu bölümde birkaç malzemeye değinmekte yarar var. Bir kaktüs severin belki de ilk ihtiyacı kalın bir çift eldivendir. Yapı malzemeleri satan yerlerde ya da nalbur dükkanlarında deriden yapılmış kalın eldivenler bu iş için uygundur. Yine de, bu tür bir eldivene bile güvenemeyeceğiniz durumlar olacaktır, diyelim ki, echinopsis gibi sivri ama ince dikenli bir bitkinin dikenleri bu eldivenlere işleyemeyebilir, ama mesela bir ferocactus ya da echinocactus grusonii gibi hem ağır hem sağlam dikenli bir türde yeterli olmayabilir. Böyle bir durumda bitkiyi kalınca katlanmış bir gazete kağıdı ya da oluklu mukavva ile sarıp tutmak gerekebilir.

eldiven

Devamını oku

  • Ali Kangal tarafından yazıldı.
  • Kategori: Bakım/Care
  • Gösterim: 17328

Ne zaman sulamalı?

Ne zaman sulamalı?
Hiç şüphe yok ki, sulamadan kaynaklanan kaktüs ölümlerinin büyük bir yüzdesi az değil çok sulamaktandır. Aşırı su kaktüs köklerinin çürümesine neden olur. Bildiğimiz gibi, kaktüs ve diğer sukkulentlerin tamamı, uzun süreli susuzluğa dayanabilecek şekilde evrimleşmişlerdir, o nedenle eğer tereddüdünüz varsa, sulamamak daha doğru bir tercihtir. Genel olarak kaktüslerin suya ihtiyaç duydukları dönem, aktif olarak büyümekte oldukları dönem, yani ilkbahar yaz dönemidir. Bu dönemde serbestce sulanabilirler, ama diğer mevsimlerde mutlaka dikkatli olunmalıdır. Kış döneminde ya hiç sulanmamalı, ya da çok az su verilmelidir.
Kaktüsler, ülkemizde mart ayı sonlarında hafif sprey şeklinde sulanmaya başlanır. Nisandan Mayıs ortalarına kadar 15-20 gün arayla devam edilir. Eylül başına kadar 1-2 haftada bir sulanır. Tekrar azaltılarak ekim başlarında sulama kesilir. Çok spesifik birkaç tür dışında kışın sulama yapılmaz.
Kaktüslere su verilirken tek şart iki sulama arasında toprağın tamamen kurumuş olmasıdır.
Epifitik kaktüs türleri ve diğer diğer sukkulentlerde sulama biraz daha farklıdır.

Devamını oku